Osteoporóza

promo6Osteoporóza - nemoc kostí

Osteoporóza je onemocnění, charakterizované úbytkem kostní hmoty (řídnutí kostí, odvápňování kostí), které vede ke zvýšenému riziku zlomenin.

Naše kosti procházejí celoživotně metabolickou aktivitou. Některé buňky kostní hmotu odbourávají a jiné buňky kostní hmotu tvoří. Maximální množství kostní hmoty si vytváříme do 25 let. Čím je maximální kostní hmota v mládí vyšší, tím je riziko osteoporózy menší. Po 30. roce věku kostní hmoty z přirozených příčin pouze ubývá. Úbytek kostní hmoty může být urychlen řadou faktorů např. nedostatkem pohybu, nízkým příjmem vápníku a vitaminu D, kouřením, nadměrnou konzumací alkoholu a kávy, extrémně nízkou tělesnou hmotností, nedostatkem hormonů při předčasném přechodu nebo některými léky.

Kritickým obdobím pro naše kosti je menopauza, kdy poklesem produkce pohlavních hormonů dochází k přirozenému řídnutí kostí.

Kosti začínají ztrácet vápník (minerál, který způsobuje jejich tvrdost) rychleji, než ho mohou nahradit. Tím se kost stává křehčí a lámavější.

Osteoporóza, odvápňování / řídnutí kostí, je „tichá nemoc“, která nebolí až do první zlomeniny. Situaci zhoršuje často bezpříznakový průběh nemoci. Někdy se této nemoci říká „osteoporóza- tichý zloděj kostí“.

Pozor na osteoporózu

Osteoporotická zlomenina hrozí každé třetí ženě ve věku nad 50 let. Nejčastější a nejzávažnější zlomeniny se vyskytují v oblasti krčku kosti stehenní a obratlů. Osteoporóza je závažný zdravotnický problém. V České republice se odhaduje, že osteoporózou trpí na 700 000 obyvatel. Komplikací osteoporózy je zlomenina, která se většinou projevuje bolestí. Zlomeniny krčku kosti stehenní vyžadují hospitalizaci. Osteoporóza je zpočátku obtížně rozpoznatelná. Může se projevit snížením tělesné výšky s typickým nahrbením zad nebo až zlomeninou po nepřiměřeně malém úrazu.

Diagnóza osteoporózy a její léčba

Osteoporóza se vyšetřuje pomocí speciálního neinvazivního vyšetření - kostní denzitometrie, poskytujícího informace o obsahu minerálů v kosti. Z vyšetření krve a moči se získávají doplňující informace o úrovni odbourávání a novotvorby kosti. Podle závažnosti onemocnění Vám lékař může stanovit osteopoenii, nebo osteoporózu. Léčbu osteoporózy by měl řídit specialista (např. osteolog, endokrinolog, ortoped nebo revmatolog). Léčba osteoporózy je vždy dlouhodobá, cílem je zlepšení kvality kosti a zabránění vzniku zlomenin. Základem léčby osteoporózy je zdravý životní styl s dostatkem tělesného pohybu a dostatečný přísun vápníku a vitaminu D.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie dle podmínek zde.

Souhlasím Více informací