Diagnostika (vyšetření) a léčba osteoporózy

Diagnóza (vyšetření) osteoporózy

Osteoporóza se vyšetřuje pomocí speciálního neinvazivního vyšetření - kostní denzitometrie, poskytujícího informace o obsahu minerálů v kosti. Z vyšetření krve a moči se získávají doplňující informace o úrovni odbourávání a novotvorby kosti. Podle závažnosti onemocnění Vám lékař může stanovit osteopenii, nebo osteoporózu. Léčbu osteoporózy by měl řídit specialista (např. osteolog, endokrinolog, ortoped nebo revmatolog). Léčba osteoporózy je vždy dlouhodobá, cílem je zlepšení kvality kosti a zabránění vzniku zlomenin. Základem léčby osteoporózy je zdravý životní styl s dostatkem tělesného pohybu a dostatečný přísun vápníku a vitaminu D. 

Dostatečný příjem vápníku

  • Denní doporučený příjem vápníku u dospělých mužů a žen do menopauzy je 1000 mg denně. Dalších 500 mg je doporučeno u dospívajících, u těhotných a kojících žen a u žen po menopauze. Vápník se vstřebává hlavně v tenkém střevě. Se zvyšujícím se věkem bohužel klesá schopnost vstřebávat vápník ze střeva. U starších lidí se doporučuje přidávat ke stravě bohaté na vápník ještě vápník v tabletách v dávce 500 až 1000 mg denně tak, aby celkový denní příjem vápníku nepřesáhl 1500 – 2000 mg denně.

Dostatečný příjem vitaminu D

  • Vitamin D umožňuje vstřebávání vápníku v tenkém střevě. Doporučený denní příjem vitaminu D pro ženy po menopauze je 800 IU/den (20 μg). U starších lidí může vzniknout také nedostatek vitaminu D vlivem porušeného vstřebávání vitaminu D ve střevě a snížením tvorby vitaminu D v kůži.
  • Má-li mít člověk dostatek vitaminu D, musí ho přijmout potravou nebo se vystavit slunečním paprskům. Z naší běžné potravy je v možné získat pouze 50-150 IU/den. Víte ale, že potřebné sluneční záření hůře proniká oblečením a neproniká běžnou okenní tabulkou? Také použití krému s ochranným faktorem (SPF) 15 blokuje průnik slunečního záření vedoucího k tvorbě vitaminu D . Všeobecně se uvádí, že slunění 2x týdně po dobu 20 minut by mělo člověku zajistit dostatečné množství tohoto vitaminu. V zimě většinou nebývá intenzita slunečního záření v ČR pro tvorbu vitaminu D dostatečná. 

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie dle podmínek zde.

Souhlasím Více informací